|
|

|
Skrivet av Tord Björk
|
|
Söndag 16 januari 2011 12:00 |
1a. Seger för Störa Enso
En av de större segrarna för folkrörelser i år skedde i kampen mot det finsk-svenska skogsbolaget Stora Enso. De jordlösas rörelse MST i Brasilien har fört en hård kamp mot bolagets införande av monokultur på jordar i Brasilien och deras gåvor till politiker som förföljer folkrörelser. Kampen nådde en kulmen under 2010. Jordens Vänner tillsammans med MST:s stödförening i både Finland och Sverige tillsammans med MST har satt sådan press på Stora Enso att storföretaget såg det som lämpligt att bjuda in till vad de kallade dialog. MST såg skeptiskt på Stora Ensos syften men gick med på det hela. Samtidigt bevakade Helsingin Sanomat, nordens största morgontidning Stora Ensos verksamhet och gav många exempel på allvarliga både ekologiska och sociala problem. Tidningen påstod också att MST framfört våldshot mot Stora Enso under dialogmötet. Problemet för Stora Enso var att med på mötet var också Max da Rocha från MST:s stödgrupp i Sverige som hade bandat dialogen. Efter pinsamma undersökningar där det visade sig att Helsingin Sanomat gjort bort sig när de förlitat sig på Stora Enso som källa för våldshotet så publicerade tidningen en stort uppslagen rättelse där det konstaterades att Stora Enso ljög. Samtidigt har den växande kritiken i Brasilien lett till att Stora Enso till stor del dragit sig ur delstaten Rio Grande do Sul där konflikterna med MST var som störst samtidigt som delstatens högerextreme guvernör som stödde Stora Enso lidit nederlag. Ibland vinner David över Goliat. Läs mer på bloggen Störa Enso: http://stoppastoraenso.wordpress.com
1b. Naturbruksmötet i Ransby 5-7 november
I november 2010 tog Miljöförbundet Jordens Vänner intiativ till ett möte om natyrbrukets framtid i Ransby i norra Klarälvdalen. Ett trettiotal bönder, skogsbrukare, stadsodlare, landsbygdsbor, miljö- och solidaritetsvänner samlades bakom budskapet:
I början av november 2010 besökte Lucineia Duraes do Rosario och Andre Luiz Lazarin från de jordlösas rörelse MST Sverige på inbjudan av Vänsterns Internationella Forum. http://www.mjv.se/2010/gemensam-sak-smabrukare-i-nordsyd
Uttalande från mötet i Ransby:
Återta makten över mat och naturbruk
Bryt med avfolkningen av landsbygden, avskaffa den ohälsosamma industrimaten och stoppa skövlingen av skog och jordbruksmark. Det menar ett trettiotal bönder, skogsbrukare, stadsodlare, landsbygdsbor, miljö- och solidaritetsvänner samlade på möte på Utmarksmuséet i Ransby.
Det är möjligt genom en maktförändring där vidareförädling av naturbrukets produkter inom jordbruk, skogsbruk och fiske bildar kärnan i en livaktig landsbygd. Centralt för denna förändring är att konsumenter samarbetar med landsbygdens producenter med stor vikt på demokratisk organisering av olika led i förädlingen av naturbrukets produkter genom kooperativ och andra former. Ett samarbete för hälsosam och god mat mot industrimaten och de hinder som tvångsanpassning till storskalig produktion ställer och bristen på direkta distributionskanaler mellan producent och konsument skapar. En omställning som innebär krav på kommuner, landsting och riksdag att främja och genomdriva upphandlingsregler och villkor för mathanteringen där hälsosam mat är normen och inte anpassning till industrimaten. För krav på hållbara avverkningsmetoder och skogens sociala och ekologiska värden med ökad makt för arbetsskapande lokal förädlingsindustri. Ett samarbete där naturen har ett eget värde mer än det som ges av kortsiktiga vinstintressen.
Vi har inspirerats av gäster från de jordlösas rörelse i Brasilien som kämpar för en samhällsförändring grundat på social rättvisa, vad som är ekonomiskt möjligt och vad som är ekologiskt lämpligt. Denna folkrörelse är ett demokratiskt föredöme som vi har mycket att lära av. Detta genom att samtidigt vara en social, kulturell och politisk kraft som både gör motstånd mot storföretagens och andra kapitalägares storskaliga modell för utvecklingen och verkar för konstruktiva lösningar för demokratisk organisering av ekonomin och utbildningen på landsbygden. Vi ser det som en uppgift att utforma en ny politik för jordbruket och skogsbruket i denna anda.
Vi har också inspirerats av flera exempel på lyckad kamp och konstruktiva lösningar i Sverige. I Värmland mot kalhyggen med sociala argument för skogens värde för människan och en bondes kamp i Västergötland för att få sälja sin mark till sina grannar för att stärka byns makt mot det alltmer fjärrkontrollerade storskaliga ägandet av jordbruksmark. Stadsodling på många håll i landet för att återta makten och kunskapen om matproduktionen och finna gemenskap i att odla tillsammans. Hyggesfritt skogsbruk som ökar kvalitén i vad som produceras. Dessa hyggesfria metoder prövas nu av skogsägare i Ödenäs och de tre samebyarna Sirges, Jokkokaska och Utija, vilket i grunden förändrar skogsbrukets nuvarande två möjligheter, bilda reservat eller kalhuggning. Bönder som satsar på vidareförädling av sin kobesättning vilket mångfalt kan öka möjligheterna att skapa arbetstillfällen på landsbygden och leva ett gott liv på mindre arealer.
Flera konkreta förslag har förts fram på mötet. Ändra på skattesystemet så att det som i andra europeiska länder är en många gånger högre nivå för skattebefriad inkomst vilket är en grund för att kunna främja småskaliga jordbruk och företag på landsbygden. Genomföra en reduktion av skogsbolagens ägande av mark och överföra den till lokalt förvaltarskap. Gör principerna för fäboddrift där skogen blir till betesmark till norm för jordbruket istället för djurindustrins beroende av fossila bränslen och import av foder från andra länder med arbetslöshet bland dessa länders småbrukare och lantarbetare till följd. Återskapa fiskens vandringsvägar längs våra vattendrag.
Mötet har tillkommit på initiativ av Miljöförbundet Jordens Vänner med deltagare från många olika rörelser och även riksdagsledamöter från olika partier. Grunden för mötet har varit uppropet Återta makten över maten och naturbruket och viljan att samla många krafter för en rättvis omställning som främjar landsbygden och våra möjligheter att rädda klimatet.
Vi uppmanar alla att underteckna uppropet Återta makten över maten och naturbruket, Matupproret och Forskaruppropet Skydda skogen. Alla som vill delta i samarbetet kan bidra till erfarenhetsutbytet och diskutera på sina orter hur arbetet för att återta makten över maten och naturbruket kan fortsätta. Vi återsamlas 17 april 2011 på den internationella bondedagen.
Deltagarna på mötet Återta makten över maten och naturbruket i Ransby 5-7 november 2010
Mötesdeltagarna sjunger allsång på Ransbysätern: http://www.youtube.com/watch?v=Bquw1lIaoKA
1c. Inbjudan till Ramsele 15-17 april 2011
Återta makten över maten och naturbruket!
Ramsele 15 – 17 april 2011
En samlad kraft behövs för en rättvis omställning av jordbruk och skogsbruk som främjar en levande landsbygd i alla länder och hälsosam mat åt alla. Ett uppror för att rädda klimatet, skydda skogen och mot industrimaten där landsbygdens produktiva roll är central i samverkan med konsumenter.
Det är budskapet från bönder i Sverige och Brasilien, stadsodlare, skogsaktivister, miljö- och solidaritetsvänner från många organisationer samt aktiva i olika partier som i november 2010 samlades i Ransby i Torsby kommun i Norra Klarälvdalen. Grunden för mötet var uppropet Återta makten över maten och naturbruket framtaget av Miljöförbundet Jordens Vänner. Internationella gäster på mötet var aktiva i de jordlösas rörelse MST från Brasilien som verkar för ekologiskt jordbruk och en jordreform som utmanar stora jordägares och storföretagens makt. Du hittar mer information om mötet med texter och bilder i bilagda rapport Utmarkshoppet.
På uppdrag av mötet i Ransby bjuder vi nu in till nytt möte för att driva en fortsatt kamp. Vi stödjer Matupproret, uppropen Skydda skogen och Återta makten över maten och naturbruket och verkar för att samla krafter bakom ett jordbrukspolitiskt program, hyggesfritt skogsbruk och klimatvänlig rättvis omställning av naturbruket.
Lokala värdar är bönder längs Ångermanälven som samarbetar med andra lokala krafter i Nipakademin och i kooperativet Norrbete för att främja vidareförädlig av jordbrukets produkter lokalt i direkt samverkan med konsumenter i städerna. Programmet för mötet är ännu preliminärt. Där ingår arbetsmöten för att diskutera och planera samarbete, folkbildning, aktioner, kampanjer, kultur av olika slag och studiebesök.
Mötet startar på kvällen 15 april och slutar på eftermiddagen 17 april på böndernas internationella kampdag som firas i hela världen. Förmöte med studiebesök börjar 14 april.
Inbjudna är alla intresserade med särskild betoning på direkta producenter inom jord- och skogsbruk. Stöd för mötet som kommer att hållas inom en lågbudget finns från Miljöförbundet Jordens Vänner och söks också från annat håll. Intresseanmälan för deltagande i mötet kan ske till
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
. Kontaktpersoner är Dag Fredriksson och Tord Björk. Närmare praktisk information och om program kommer i början av 2011.
Väl mött i Ramsele och glöm inte ta med hoppet och viljan till en omställning till ett hållbart samhälle som värnar om naturen, alla människors lika värde och våra barns framtid.
För mötet i Ransby och Miljöförbundet Jordens Vänner
Dag Fredriksson och Tord Björk
1d. Mat- och naturbruksuppropet
Återta makten över maten och naturbruket: http://www.mjv.se/konsumtion/mat-och-naturbruksuppropet
1e. Matupproret
Matupproret: http://www.camillasmatuppror.se
1f. Skydda skogen
Skydda skogen: http://protecttheforest.se/upprop/
|
|
Våra bloggar
-
Folkrörelsebloggen
25 Dec 2011 | 12:00 pm
En sida för rättelser och tillägg till Demokratins bärare har upprättats här. Den kommer successivt att fyllas på allteftersom nya saker kommer upp som borde ha stått i boken.
Du är självklart välkommen med kommentarer om du tycker att jag[…]
Läs mer...
-
Folkrörelsebloggen
10 Dec 2011 | 10:18 pm
För någon bloggpost sedan beskrev jag hur fokus på ideologi istället för intressen hindrade folkrörelsemobiliseringar som ur andra synvinklar borde ha det sällsynt väl förspänt just nu. Sällan har världens härskare betett sig så klantigt och själviskt, sällan har de[…]
Läs mer...
-
Mera musik i mitt liv
10 Aug 2011 | 6:00 pm
Har ni tröttnat på middagsmaten? Huvudpersonen i den svenska filmen ”Skeppsbrutne Max” från 1936 tröttnade på pensionatvärdinnans pyttipanna.
Jag vet inte varför ordet ”manna” dyker upp också i den här texten. Jag nöjer mig med att citera refrängen:
” För[…]
Läs mer...
-
Mera musik i mitt liv
9 Aug 2011 | 6:00 pm
Det här bladet är en smula skört. Enligt en hemsida som ägnas åt 78-varvare finns sången i fråga inspelad på skiva med Lundbladska trion, i en inspelning som gjordes i maj 1919. Sången med text av signaturen ”Svarta masken” dvs en[…]
Läs mer...
-
Social Forum Journey
25 Feb 2011 | 12:42 am
Abstract: This article looks at how the national mass protests against neoliberal regimes in Iceland, Tunisia, Egypt and other African and Arabic countries and the Wisconsin in the US are linked with the climate justice movement. Both national protests and[…]
Läs mer...
-
Social Forum Journey
24 Feb 2011 | 11:18 pm
Links to English material web sites at the bottom.
Is there a possibility that we can see a new era in the struggle against repression? While repression according to many reports are growing in Europe and the world with widening[…]
Läs mer...
kampanjer
|